Juulikuu viimase nädala veetsid PUTi-liikmed ühisel väljasõiduseminaril looduskaunil Lohjaojal. Metsa sees, järve servas, mereranna ääres ja lammaste keskel kõneleti nädala vältel projekti eesmärkidest, jagati raamatu- ja elutarkust ning seati paika lähemad ja kaugemad tulevikuplaanid. PUTi töörühmad tutvustasid seniseid töövilju, vanu ja uusi liikmeid ning kõnelesid edaspidistest sammudest. Ka projektiga liitunud ja Lohjaojale sõitnud magistrandid esitlesid iseend ja oma tööd.
Kahel korral päevas toimusid kõiki liikmeid kaasavad lugemisseminarid loodusluse teemal ning arutelud PUTi sihtidest ja strateegiatest. Iga töörühm viis läbi ühe seminari, et tutvustada oma uurimisülesandeid ja haakida neid uurimisprojekti tervikeesmärkidega. Kuna mitmed projektiliikmetest viibivad suuremal osal ajast Eestist väljas ja kevadet vahendas veebikaamerapilt, oli Lohjaojal kohtumine heaks võimaluseks üksteisega lähemalt tutvuda. Kaasavõetud erialakirjandus moodustas nn “loodusluse lendava raamatukogu,” mille abil ja ümber mõtteid vahetati. Paralleelselt ja lugemisseminaride vahepeal tegeles kliimaajaloo töörühm 19. sajandi torme koondava andmebaasi täiendamisega.
28.-30. juulil ehk samal ajal PUTi väljasõiduseminariga toimusid Lohjaojast mõni kilomeeter Lahemaa militaarpärandi päevad, mille raames peetud mõttekodadest ja töötubadest projektiliikmed aktiivselt osa võtsid ning mida militaarajaloo töörühma kuulujad organiseerida aitasid. Hoolimata vihmastest ilmadest külastati asjatundjate juhtimisel ühise ekspeditsiooni raames Lahemaa rannaalade militaarprojekte, meenutati kohalike elanikega nõukogudeaegset argielu piiritsoonis ning osaleti kunsti konserveerimise töötoas, kuhu olid kaasatud lisaks konservaatoritele ja kunstnikele ka omaaegsed ajateenijad.
Kokkuvõtvalt võib südasuvist väljasõiduseminari pidada igati õnnestunud ja meeldivaks ettevõtmiseks, millest kaasa võetud mõtteid ja loodud sünergiat jagub ühisesse projekti veel pikaks ajaks.
Sarah Särav