19.-20. augustil 2020 Orissaares
Eesti taasisesseisvumispäeva tähistasid meie Keskkonnaliikumiste uurimisrühm ja Virve Sarapiku juhitav Eesti siirdekultuuri arengumustrite teadusteema seltskond ühise suveseminariga Orissaares. Väiksemas mahus suveseminarid Virve Sarapiku juures Muhus on olnud traditsiooniks juba aastaid; suurejoonelisem interdistsiplinaarne ühisseminar oli aga esmakordne.
Esimesel päeva andis Ulrike Plath ülevaate keskkondluse uurimisteemast üldiselt; seejärel rääkisid teema liikmed Atko Remmel Taara/maausu arengutest siirdeajal, Tambet Muide Roheliste rattaretkede keskkonnaliikumislikust aspektist ning toimus aruteluring Aap Neljase juhtimisel fosforiidisõja tagamaadest. Seejärel kõneles isamaalisuse ja keskkondluse kombineerumisest laulva revolutsiooni aegsetes isamaalistes lauludes Kadri Tüür. Piret Viires rääkis Eesti punkluulest ja Virve Sarapik “Koha ja paiga” seminaridest.
Esimese seminaripäeva lõpetas elamuslik õhtune jalutuskäik Eesti hekipealinna roheliste müüridega palistatud tänavatel koos kohalike giididega. Sellele järgnes filmiõhtu koha- ja teemaspetsiifiliste filmidega.
Riigipüha hommikut alustas Linda Kaljundi ettekanne visuaalkultuurist ja põlevkivitööstusest. Epp Annus rääkis ökodigitaalsest rahvuslusest ning Elle-Mari Talivee arutles Olga Pogodina-Kuzmina romaani “Uraan” üle teiste Ida-Virumaa tööstusmaastiku kirjanduslike kirjelduste taustal.
Päeva teises pooles pühenduti siirdeaja muusikale – Andrus Laansalu rääkis ambienti ja progerocki heitlusest ning Taive Särg regivärsilise Metsalaulupeo fenomenist.
Peale seminari ametliku osa lõppu jätkusid keskkonnaajaloolised välitööd vabatahtlikele tutvumisega rookatuse ehituse ja süstasõidu alustega Muhus Koguva külas.
Järelkajana kirjutas Virve Sarapik: “Lühikese ajaga korraldatud ürituse kohta sujus kõik kenasti ja ka esinejate teemad hakkasid ärksalt kokku kõlama. Oli huvitav ja inspireeriv! Loodetavasti saame selliseid koostöid ühel või teisel viisil jätkata. Kujunenud kombinatsioon paikkondlikkust ja teoreetilisest keskkondlikkusest ning siirdeajast igal juhul toimis.”
Nõustume!
Kadri Tüür